Olomouc
11.–17. listopadu
Brno
4.–11. prosince
Praha
5.–12. ledna

Homeless Art

Projekt Homeless Art vznikl na základě vzdělávací akce pro studenty pořádané společností O2. Díky tomu jsme se dali jako tým dohromady a dotáhli tehdy pouze cvičný projekt pro účely školení do fáze, kdy jej můžeme skutečně zrealizovat.

Jedná se o unikátní sérii výstav uměleckých děl, která vznikají pod rukama lidí bez domova. Cílem projektu je přiblížit život bezdomovců široké veřejnosti se snahou o změnu úhlu pohledu na tuto komunitu. Někteří lidé nejsou na ulici z důvodů neschopnosti vést běžný život, ale berou tuto životní volbu jako formu svobody či je sem dostaly různé životní osudy. U každého díla bude fotografie autora, záznam z rozhovoru popisujícího životní příběh, pohled na společnost a svět kolem sebe.

Startujeme v Olomouci, dále bude následovat Brno a završení této putovní výstavy bude ve stověžatém hlavním městě Praze. Podrobnější informace budou vždy zveřejněny před konáním na těchto stránkách v záložce Aktuality a na Facebooku.

Využití výnosů

Vstupné na výstavu je zdarma s možností dobrovolného příspěvku. Další možností, ke které vás zveme, je možnost zakoupit si výtvarné dílo vytvořené v rámci projektu. Výnosy budou pak využity pro podporu autora díla. Budou mu za tyto prostředky koupeny věci, které jsou pro něj potřebné (jídlo, pití, ponožky, spacák, …). Nezíská finanční prostředky přímo a to z toho důvodu, aby bylo zajištěno jejich cílené využití.

Tvorba děl

Samotná tvorba výtvarných prací proběhla ve spolupráci s neziskovými organizacemi, které poskytly prostor a pomohly s realizací. Jsou to například Středisko Samaritán v Olomouci, Armáda spásy a oblastní charita v Brně a Naděje v Praze. Také svojí podporou přispěla komunita Sant‘Egidio, která pomohla při určitých etapách projektu.

Tvorba měla podobu workshopů, na které byli lidé bez domova pozváni. Každý účastník projektu dostal k dispozici výtvarné potřeby podle techniky, kterou pro své výtvarné dílo zvolil. Bylo možné vybrat si mezi kresbou, malbou, keramikou, ručními pracemi atd. Nejčastěji zvolenou technikou se stala malba temperovými barvami na formát cca 40x60cm. Mezi další zajímavé techniky patří kresba uhlem nebo využití recyklovaného papíru pro plastické obrazy. Na průběh práce dohlíželi a případnými radami pak pomáhali odborní poradci.

Důležitou součástí workshopu bylo seznámení se s každým z účastníků, představení jeho osobního životního příběhu. Ty byly ve zkratce sepsány a jsou připojeny ke každé vystavené práci, kde se s nimi může seznámit široká veřejnost.

Někteří talentovaní účastníci do projektu přidali svá díla, která vytvořili již v průběhu minulých let jako např. sbírku básní na každý den určenou pro kalendář.

Homeless Art v médiích

TV reportáže

Online články

Denní tisk

  • 5.1.2014 Lidovky
  • 6.1.2014 METRO
  • 6.1.2014 MF DNES – pražská příloha
  • 10.1.2014 PRAVO – příloha VIKEND
  • 10.1.2014 E15
  • 11.1.2014 MF DNES – příloha VIKEND

Aukce děl byly ukončeny. Mockrát děkujeme za váš zájem. Nyní probíhá předávání děl a nakupování potřebných věcí autorům.

Tým Homeless Art